پاکسازی ساختار فرهنگی ورزش کشور از آفات ، زمینه طرح انقلاب فرهنگی حوزه ورزش و تطابق هرچه بیشتر ورزش‌های وارداتی با فرهنگ ایرانی اسلامی را همراه دارد.

خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت گزارش می دهد: باتوجه به  نیاز جامعه ورزشی کشور به آسیب شناسی فرهنگی ورزش و ضرورت اصلاح ساختار فرهنگی آن ازآفات  حوزه‌های عمل مدیران، ورزشکاران و تماشاگران، زمینه طرح انقلاب فرهنگی حوزه ورزش و تطابق ورزش‌های وارداتی با فرهنگ ایرانی اسلامی، بیش از پیش به چشم می خورد.


در این میان لازم است قدم اول را متولیان ورزش برداشته و با اعلام نیاز به تدوین قانون فرهنگی ورزش مطالبه خود را به قوه مقننه  منتقل کنند.

البته شاید لازم باشد برخی نخبگان حوزه فرهنگ و ورزش به عنوان کارشناس فرهنگی در باشگاه‌های ورزشی حاضر شده و فرهنگ صحیح ورزش را اشاعه و در اجرای صحیح قانون فرهنگی ورزش، تلاش داشته باشند، در هر حال آنچه مسلم است این که نیاز جامعه ورزشی کشور به تعمیق فرهنگ اصیل در ساحت‌ها و رشته‌های  مختلف ورزشی روز به روز افزایش می‌یابد.

متن زیر اظهار نظر برخی قانونگذاران کشور در خصوص ضرورت رسیدگی به امور فرهنگی عرصه ورزش و وظیفه مسئولان در این راستااست.

ضرورت تمهیدات فرهنگی برای جلوگیری از نقض اخلاق در ورزش

سید ناصر موسوی لارکانی، نماینده مردم فلاورجان درمجلس هشتم با تاکید بر این‌که برخی رشته‌ها ازجمله فوتبال، بیشتر از دیگر رشته‌های ورزشی مورد توجه جامعه است و مردم، منتقد برخی رفتارهای غیر اخلاقی بازیکنان فوتبال هستند، گفت: به دلیل اقبال زیاد این رشته ورزشی در میان اقشار جامعه، بخصوص جوانان،مواردی چون، قهر کردن بازیکن از مربی، اتهام زنی،دروغ،رشوه و..در این ورزش، بیش از سایر رشته‌های دیگر مطرح است که  همین امر همواره موجب ناراحتی مردم شده است.

موسوی لارگانی با انتقاد ازرفتارهای غیر اخلاقی برخی بازیکنان و مدیریت نامناسب فرهنگی بعضی باشگاه‌ها اشاره داشت: سزاوار است مسئولان ورزشی برای ارتقای سطح فرهنگ باشگاه‌ها و بازیکنان تیم‌ها، تمهیدات و برنامه‌های‌ مناسبی ارائه دهند و موارد نقض اخلاق در ساحت ورزش را کنترل کرده و با آن برخورد مناسب داشته باشند.

تعمیق فرهنگ در ورزش موجب رشد جامعه می‌شود

سید محمد سادات ابراهیمی در ارتباط با اهمیت اخلاق در ورزش با اشاره بر این‌که تعمیق فرهنگ و اخلاق موجب رشد و هدایت جامعه است، گفت: اگر رشته‌های ورزشی از اخلاق فاصله بگیرند،بی ارزش و فاقد اعتبار می‌شوند.

نماینده شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که ورزش یکی از ابزارهای مقابله با تهاجم فرهنگی است، گفت: وقتی نقش فرهنگ و اخلاق در ورزش کم‌رنگ شود، دیگر نمی توان انتظار داشت که درمبارزه با تهاجم فرهنگی نقش موثری ایفا کند.

سادات ابراهیمی با اشاره به این‌که هدف از ترویج ورزش تربیت جسم و روح است و ورزش باید در کنار پرورش جسم، روح را نیز پرورش دهد، ابرازداشت: طبق اصول تربیت درآموزه‌های اسلام، تربیت جسم و روح به موازات یکدیگر قرار دارند و لازم است برای رشد انسان به هردو توجه داشت.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با بیان این‌که آنچه گاه در صحنه‌های ورزشی دیده و شنیده می‌شود و موجب آزردگی جامعه و خانواده‌هارا فراهم می‌آورد، نشان  کم توجهی مسئولان ورزش به فرهنگ است یادآورشد:  ضرورت دارد مسولان  برای ترویج

فرهنگ و اخلاق اسلامی در ورزش فکری اساسی کنند وبا تبیین ورزش پاک، عرصه آن را از لوث وجود برخی بی اخلاقی‌ها و صحنه‌های نا زیبا پاک کنند.

اخلاق مهمترین هدف برای ترویج اخلاق است

علیرضا سلیمی نماینده روحانی مجلس نیزبا اشاره به اهمیت اخلاق و فرهنگ در عرصه ورزش اظهارداشت: مهمترین هدف ورزش، ترویج اخلاق و تبلیغ فرهنگ است و به‌دور از این مهم، هر پیشرفتی در حوزه ورزش بی ارزش است.

نماینده مردم محلات، دلیجان درمجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ورزشی مورد تایید است که اخلاق‌گرا و فرهنگ محور باشد، گفت:علت آنچه در صحنه‌های ورزشی، بخصوص فوتبال شاهد هستیم و گاه موجب نارضایتی خانواده‌ها می‌شود، ضعف رفتار اسلامی و اخلاق صحیح در ورزش است.

سلیمی با اشاره به این‌که برای ساختن ورزشکار با اخلاق و ترویج فرهنگ سالم ورزشی لازم است، موضوع آموزش فراگیر فرهنگ ورزش را جدی بگیریم، ابرازداشت: برای نهادینه کردن اخلاق در ورزش، باید آموزش را از ابتدای دوران تحصیلی کودکان آغاز کرد تا کودکان و نوجوانان اهمیت آن را به موازات اهمیت سایر آموزه‌های پرورشی درک کنند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم با اشاره به این‌که اگرورزش انتظارات جامعه را برآورده نکند، به‌تدریج  اقبال خود را در جامعه و به‌خصوص نزد خانواده‌ها از دست می دهد، گفت: متاسفانه آنچه امروز در عرصه ورزش ملاحظه می‌شود، موجب رضایت جامعه نیست به همین خاطر ضرورت دارد، وزارت ورزش و جوانان، وزارت آموزش و پرورش، به همراه دستگاه‌های فرهنگی هرچه زودترآیین نامه آموزشی فرهنگی ورزش پاک، را تدوین و ارائه کنند.

باید ورزش از زشتی‌ها دور بماند

اسدالله بادامچیان با تاکید بر اهمیت اخلاق در ورزش، بیان کرد: ورزش نوعی هنر است و هنر یعنی تجلی زیبایی، ازاین رو، هرکس این دیدگاه را بپذیرد، باید بداند که لازم است ورزش  از زشتی‌ها دوربماند.

 نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این ‌که در دنیای غرب ،ورزش محلی برای سرمایه گذاری و اخذ سود است، گفت: نظام سلطه ،به ورزش نگاهی ابزاری داردومی خواهد جامعه از درک حقیقت دور باشد.

وی تصریح کرد: گاه ورزش، ابزار تبلیغ  بی اخلاقی‌ وضد ارزش‌ها در جامعه می شو د، به طوری که در اخبار ملاحظه می‌شود  به عنوان مثال، یک بازیکن  با هدف ایجاد هیجان کاذب در مردم، میلیون‌ها دلار خریداری یا به فروش می رود.

بادامچیان با بیان این‌که فوتبال ابزاری برای سلطه طلبی استکباراست، گفت: برنامه‌های تلویزیونی ورزشی بیگانه   گواه این واقعیت است که نظام سلطه با ترویج سکس در ورزش، به دنبال پول ومنافع بیشتر برای اهداف شیطانی خود است و با تاکید بر قهرمانی و تبلیغ برتری‌، مخاطبان خود را اقناع کاذب می‌کند تا ورزش را تحت هر شرایطی افتخار کشوربدانند.

قائم مقام حزب موتلفه اسلامی درپایان با بیان این‌که ضرورت دارد، برای ورزش های غیر بومی پرمخاطب، چون فوتبا ل برنامه مدون فرهنگی طراحی و اجرا شود، یادآورشد: نباید در این زمینه، متاثر از غرب باشیم و بسیاری از رفتارهای ضد ارزشی آن را به‌ بهانه ‌فراگیری فرهنگ ورزش دنبال کنیم.

اگر شرایط بدین منوال بماند، اعتمادخانواده‌ها به ورزش سلب می‌شود

موسی غضنفرآبادی با اشاره به موقعیت نابسامان  فرهنگی باشگاه‌ها و ورزشگاه‌های کشور، گفت: به عقیده من اگرشرایط بدین منوال باقی بماند به زودی خانواده‌ها به فرزندان خود اجازه نخواهند داد در ورزشگاه‌ها حضور یابند.

نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه  فرهنگ در برخی رشته‌های ورزش وبخصوص  فوتبال مهجور مانده، زیرا برای مسئولان ورزشی، بیش از آن‌که کیفیت فرهنگی ورزش مهم باشد، کمیت ورزشی اهمیت دارد.

غضنفرآبادی با بیان این‌که کشتی افتخارآورترین رشته ورزشی کشور درعرصه‌ جهان است، گفت: آنچه باعث شده فرهنگ ایرانی درکشتی تجلی یابد، تاکید بزرگان و پیشکسوتان این ورزش طی سالیان به آموزه‌های دینی، اخلاقی است.

ورزش را با تمسک به آموزه‌های دینی اخلاقی کنیم

سید رضا اکرمی نیز با تاکیدبر اهمیت اخلاق و فرهنگ در حوزه ورزش گفت: از آنجایی‌که فرق نظام جمهوری اسلامی ایران با سایر نظام‌های حکومتی در اخلاق مداری بر پایه آموزه‌های دینی است، ازاین‌رو ضرورت دارد تمام بخش‌های جامعه، بخصوص ساحت ورزش بر این اساس قرار گیرند.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس‌شورای اسلامی با بیان این‌که باید در همه حوزه‌های اجتماعی اخلاق اسلامی نماد و نمود داشته باشد، گفت: متاسفانه‌هرگاه وارد بخش‌های مختلف اجتماع اعم از دولت، قوه قضاییه، مجلس، باشگاه‌های ورزشی و حتی درخیابان می‌ِبینیم که گاه بداخلاقی حاکم است.

وی با انتقاد از بداخلاقی‌های موجود در جامعه افزود: این‌که به جای احترام گذاشتن به یکدیگر در اغلب اوقات بد اخلاقی می‌کنیم،‌ بدان خاطر است که هنوز در جامعه به‌طورکامل اخلاق نهادینه نشده است.

اکرمی با تاکید براین‌که باید اخلاق به صورت فرهنگ در تمام حوزه‌های اجتماعی مورد توجه قرارگیرد، گفت: برای نهادینه کردن فرهنگ اخلاق مدار و مبتنی بر آموزه‌ اسلام در ورزش و بخصوص فوتبال، ضرورت دارد مبحث نظارت را جدی بگیریم.

جامعه ایرانی با اتکا به فرهنگ خود ورزش پهلوانی را جهانی کرد

حجت الاسلام سیدمحمود حسینی‌دولت‌آبادی با اشاره به اهمیت اخلاق در ورزش، گفت: ورزش از نگاه جامعه موضوعی فرهنگی تلقی می‌شود، بدین معنی که اتکا به ورزش ارتقای فرهنگ جامعه و پرهیز از بی اخلاقی‌ها به دنبال دارد.

نماینده برخوار، میمه و شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که متاسفانه گاه شاهد بروز و ترویج بی‌اخلاقی در ورزش از سوی ورزشکاران هستیم، گفت: شاید مشکل بی‌اخلاقی در ورزش، زمانی پدیدار شد، که مسئولان ورزشی بیشتر از آن‌که به مدال‌های ارزشی و معنوی توجه کنند، هم وغم ورزشکاران را معطوف به مدال‌های نمایان و جایگاه‌ قهرمانی کردند.

وی با بیان این‌که مدال اخلاق، زرین‌تر از مدال رتبه اول ورزشی است، تاکید کرد: ‌سزاوار است، رسانه ملی و سایر دستگاه‌های فرهنگی و ورزشی پیش از آن‌که مدال‌آوری و قهرمانی ورزشکاران کشور را تبلیغ کنند، همه ساله یک جشنواره اخلاق ورزشی برگزار و به برترین‌ها مدال دهند.

حسینی دولت آبادی با بیان این‌که اهمیت ورزش نزد ایرانیان، ریشه تاریخی آیینی در فرهنگ این کشور دارد، ابراز داشت: قرن‌ها است فرهنگ پهلوانی و جوانمردی به عنوان ارزش در جامعه ایرانی مطرح است و ایرانیان با اتکا به همین فرهنگ و آموزه‌های اصیل اسلامی هویت خود را به جهانیان نشان داده‌اند.

مدیریت پول بر ورزش واقعیتی تاسف بار

حجت رحمانی با اشاره به اهمیت توجه به مسائل فرهنگی در باشگاه‌ها گفت: این یک واقعیت تاسف‌بار است که در محیط فعلی فوتبال حاکمیت را پول به عهده گرفته است، از این‌روبه مسائل فرهنگی، اخلاقی توجه کم‌تری می‌شود.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که امروز جای «مرحوم دهداری» به عنوان الگو و اسوه فوتبال کشور خالی است، گفت: شاید بتوان به جرات گفت، حضور تیم ‌ملی کشورمان در جام جهانی فوتبال پس از پیروزی انقلاب، مرهون ترویج اخلاق آقای مایلی‌کهن در تیم ملی بود.

وی با بیان این‌که جای تاسف دارد، تیمی که بازیکنانش در آن زمان با وضو وارد زمین مسابقات می‌شدند و در اردوگاه ورزشی زیارت‌عاشورا و دعای کمیل می‌خواندند به جایی برسند که در بی اخلاقی زبانزد شوند وشباهتی با نسل متدین گذشته خود همانند محمد پنجعلی نداشته باشند، تصریح کرد: یکی از علل اصلی بی اخلاقی‌ها در فوتبال پول مداری است.

رحمانی با اشاره به‌این‌که  ریشه بسیاری از بی‌اخلاقی‌های فوتبال کشور به‌خاطر پول‌مداری است، ابرازداشت: هرگاه بدون مدیریت و برنامه‌ریزی در حوزه‌ای پول صرف شود، فساد و گناه ایجاد می‌شود.

این نماینده اصولگرای مجلس ادامه داد: ضرورت دارد، وزارت ورزش و جوانان بسیاری از رویکردها‌‌‌‌ را باز بینی کند و هرچه زودتر برنامه‌ مدونی در جهت تامین نیاز فرهنگی محیط باشگاهی فوتبال کشور ارائه دهد.

ورزش ابزاری موثر در مقابله با تهاجم فرهنگی

بهروزجعفری با بیان این که ورزش یکی از سالم‌ترین ابزار برای پرکردن اوقات فراغت است و از نظر بهداشتی و روحی گرایش بسیار بالایی از سوی جوانان نسبت به آن وجود دارد، اظهارداشت: شاید بتوان ورزش را یکی از ابزارهای موثردر دورکردن جوانان از انحراف دانست.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که متاسفانه، گاه ردپای تهاجم فرهنگی در ورزش دیده می‌شود،گفت: علی رغم این‌که یکی از شیوه‌های موثرمقابله با تهاجم فرهنگی، ترویج ورزش در جامعه تلقی می‌شود، ملاحظه می‌شود، ساحت ورزش آلوده به  تهاجم فرهنگی و تبلیغات دروغین ماهواره‌ها شده است.

وی با بیان این که یکی از عواملی که محیط‌های ورزشی را تهدید می‌کند، آلودگی‌ها و هزینه‌های بالای ورزش در جامعه است، تاکید کرد: موضوع سالم‌سازی فضای ورزش و ترویج ورزش همگانی موضوعی است که مسئولان فرهنگی ورزشی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند تا جامعه رشد قابل قبولی در حوزه فرهنگ و سلامت داشته باشد.

این نماینده مجلس با انتقاد از این‌که چرا برنامه‌هایی همچون ??تلویزیون به جای آن‌که بی‌اخلاقی ها را مورد انتقاد قرار دهند، از اخلاق گرایان قدردانی نمی کنند، تاکید کرد: ترویج ورزش پاک و اعطای مدال اخلاق و ادب به ورزشکاران موجب می‌شود تا  فضای ورزشی راه خود را به سوی پاکی‌ها هموار کند .

ورزشکاربا تربیت روح خود، اخلاق را در ساحت ورزش جاری کند

سیدعلی‌میرخلیلی با اشاره به اهمیت اخلاق در ورزش ابرازداشت:  ورزشکاران همان گونه که به  تربیت جسم خود توجه دارند، باید به تربیت روح خود هم  بپردازند، چراکه رشد فیزیکی ورزشکاران بدون رشد اخلاقی آنها ارزشی ندارد.

نماینده مردم میناب، جاسک ورودان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اگر توانایی ورزشکاران  درجهت خدمت به خلق نباشد، بی ارزش است، گفت: اگر ورزشکاری در میدان ورزشی بی اخلاقی می‌کند، بدان خاطر است که ازجسمی قوی و روحی ضعیف برخورداراست.

وی با اشاره به‌این‌که، آنچه‌ موجب شده،  پهلوانان ورزشکارازامیرالمومنین(ع) تاسی کنند، قدرت روح ایشان است، نه صرفا قوت بازوان، تصریح کرد: در تاریخ آمده، مالک اشتر برای کسی که به طرفش سنگ پرتاب کرد، دعای عاقبت به خیری نمود، این انسان بزرگ به عنوان یکی از شاگردان مکتب امام علی(ع)  صبر، بردباری و عطوفت را در مکتب ایشان آموخته است.

میرخلیلی با بیان این‌که وجود روح کوچک در جسم قوی، موجب گناه و خودپرستی می‌شود، اظهارداشت: اگر ورزشکار روح خود را به موازات جسم رشد ندهد شکست خواهد خورد، زیرا روح بزرگ موجب بزرگی شخص است و روح کوچک موجب معصیت می‌شود.

رسیدگی به امور فرهنگی ورزش با شعار تحقق نمی یابد

سید سلمان ذاکر با بیان این‌که مسئله رسیدگی به فرهنگ در حوزه ورزش با شعار و تاکید بر عناوین، محقق نمی‌شود، گفت: هیچگاه نباید انتظار داشت، با الصاق عنوان «فرهنگی» در کنار نام باشگاه‌های ورزشی مشکلات فرهنگی آنها حل می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای‌اسلامی با اشاره به این‌که برای فرهنگ‌سازی در فوتبال و ترویج ورزش پاک ضرورت دارد این امردر حوزه‌های آموزشی پی‌گیری شود، ابرازداشت: عقیده داریم باید موضوع فرهنگ‌سازی در امر ورزش از دانشگاه ومدارس آغازشود.

وی همچنین افزود: برای این‌که فرهنگ در عرصه ورزش جاری و ساری شود لازم است  در نظام آموزشی، مربیان، اساتید و معلمان مخلق به اخلاق ورزش حضور یابند و فرهنگ اسلامی‌ایرانی ورزش را تعریف کنند.

کارشناسان مجرب فرهنگی، مشکلات موجود را بررسی کنند

سید علی حسینی با اشاره به اینکه بی‌اخلاقی تماشاگرنماهای دیدار باشگاهی تیم‌های سپاهان با ذوب آهن در ورزشگاه اصفهان که منجر به وارد آمدن خسارت مالی به ورزشگاه و آسیب دیدن یک دختر بچه خردسال شد، گفت: متاسفانه این یک واقعیت تلخ است که مسئولان ورزشی کشور در حوزه‌های مختلف ورزشی نتوانسته‌اند به‌طور متوازن، فرهنگ و اصول ورزش حرفه‌ای را جاری و ساری کنند.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فوتبال کشور طی چند سال اخیر گاه از معیارهای اخلاقی، فرهنگی مورد انتظار فاصله گرفته، تصریح‌کرد: از آنجا که رعایت موازین فرهنگی، اخلاقی در ورزش اهمیت بالایی دارد، لازم است مسئولان باشگاه‌ها کارفرهنگی را در اولویت بیشتری قرار دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، تاکیدکرد: با توجه به علاقه جوانان به فوتبال و تاثیرپذیری این قشر از رفتار بازیکنان و هوادارن تیم‌ها ضرورت دارد مدیریت باشگاه‌های کشور موضوع ارتقا فرهنگی را با جدیت دنبال و به سیاستهای کلان فرهنگی- ورزشی در این زمینه توجه کنند.

وی افزود: سزاوار است وزارت ورزش و جوانان دراین ارتباط طرحی را تدوین و ارتقا فرهنگی باشگاه‌های ورزشی را در دستور کارخود قرار داده و با همفکری کارشناسان مجرب فرهنگی، مشکلات موجود را بررسی و برای آن راه حلی بیابد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم با بیان اینکه بسیاری از مشکلات پیش آمده در فوتبال ناشی از کاستی در تبیین فرهنگ ورزش است، گفت: آنچه طی سالهای اخیر از فوتبال باشگاهی به‌گوش رسیده و دیده شده، گویای تنزل اهداف سازمانی باشگاه‌ها و شیوع بداخلاقی‌ در حاشیه و گاه در متن این ورزش پرمخاطب بوده است.

اخلاق اسلامی زیبنده شخصیت ورزشکار ایرانی است

سید یونس موسوی سرچشمه در ارتباط با اهمیت فرهنگ و اخلاق در ورزش فوتبال، اظهارداشت: به‌دلیل گستردگی مخاطب و علاقه‌مندی قشر جوان جامعه به فوتبال، ضرورت دارد مسئولان ورزشی اهتمام بیشتری در امر نهادینه کردن اخلاق در این ورزش داشته باشند.

نماینده مردم فیروزآباد، قیروکازین و فراشبند در مجلس‌شورای اسلامی با بیان اینکه برای ترویج اخلاق در ورزش لازم است مسئولان عزم جدی در این زمینه داشته باشند و گام‌های بلند در حوزه ورزش و فرهنگ بردارند تا به معنی واقعی باشگاه‌ها فرهنگی ورزشی بشوند، گفت: همان‌گونه که در دیدار اخیر رئیس جدید «دانشگاه آزاد اسلامی» با مراجع معظم تقلید این مطالبه از سوی آیات عظام مطرح شد که رئیس این دانشگاه چه برنامه ‌هایی برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها دارد، مسئولان ورزش کشور نیز باید پاسخگو باشند که چه برنامه‌هایی را برای «فرهنگی» شدن باشگاه‌های فرهنگی‌ورزشی، تدارک دیده‌اند.

عضو کمیسیون قضایی و حقوق مجلس با بیان اینکه مسئولان برای تعمیق فرهنگ و بسط اخلاق در میان ورزشکاران ابتدا لازم است از شعار بپرهیزند و با رفتار درست فرهنگ اسلامی را ترویج کنند، تاکید کرد: اسلام در همه زمینه‌ها دارای فرهنگ ناب است، به‌طوری که در عرصه ورزش نیز آموزه اسلامی مروج فرهنگ جوانمردی و پهلوانی است.

موسوی سرچشمه با اشاره به اینکه درپاره‌ای از تعالیم اسلامی بر دوری از «هوا‌وهوس» و پرهیز از نفسانیات تاکید شده و بر اساس آن قهرمان واقعی کسی است که ابتدابر شهوات خود غلبه کند، ابرازداشت: شان ملت ایران حکم می‌کند که ساحت فرهنگی  ورزش کشور بر اساس آموزه‌های اسلام باشد و از لوث فرهنگ‌های وارداتی و مبتذل غربی پاک شود تا محیط ورزشی جامعه سرشار از اخلاق و ارزش‌های والای انسانی باشد.