خراسان جنوبی - مورخ دوشنبه 1391/04/12 شماره انتشار 18157

فرهاد مجیدی بازیکن فصل پیش الغرافه در مصاحبه ای عنوان کرد لیگ امارات در فصل جدید بازیکن ایرانی استخدام نمی‌کند. اظهار نظر او باعث شد تا ابهاماتی در این خصوص به وجود بیاید.

لیگ کشور امارات؛ آمال و آرزو‌های جماعت فوتبالیست از پذیرش بازیکنان ایرانی معذور است! این خبر هر چند به صورت رسمی رسانه‌ای نشده اما دیپورت بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ امارات این موضوع را تایید می‌کند که به علت شیطنت‌های موجود بازیکنان ایرانی نمی‌توانند در این کشور بازی کنند. این موضوع یکی دیگر از حلقه‌های زنجیر روابط نه چندان عادی دو کشور را تکمیل می‌کند و احتمالا از این دست اتفاقات باز هم در آینده‌ای نه‌چندان دور رخ خواهد داد.


امارات کشوری که با بخش زیادی از سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها به وضعیت فعلی رسیده حالا شیطنت‌ها را به جایی رسانده که از حضور بازیکنان ایرانی در لیگ‌های این کشور جلوگیری خواهد کرد. این شیطنت‌ها با سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری کشورمان به جزیره ابوموسی (یکی از 3 جزیره ایرانی که اماراتی‌ها ادعایی پوچ مبنی بر مالکیت آن‌ها را دارند) شروع شد. در اولین گام آن‌ها اعلام کردند که تیم ملی کشورشان که قرار بود با تیم ایران در یک بازی تدارکاتی به میدان برود به این بازی نمی‌آید تا تنش‌ها از سیاست وارد ورزش (به خصوص فوتبال) شود و این موضوع مغایرت زیادی با اصل روح ورزش داشت. ورزشی که همواره شعار جدایی سیاست از آن سر داده شده است. سفر تیم پرسپولیس برای بازی با الشباب به امارات هم نکات منفی زیادی را در کارنامه این کشور کوچک شیخ‌نشین ثبت کرد. کارشکنی آن‌ها هنوز هم اعصاب اعضای کاروان پرسپولیس در آن سفر را به هم می‌ریزد. حالا و در آخرین اقدام (البته فعلا!) اعلام شده که بازیکنان ایرانی حق حضور در لیگ امارات را ندارند! محمدرضا خلعتبری به همین دلیل در الوصل ماندگار نشد و ایمان مبعلی هم به این خاطر به ایران بازگشت. این موضوع اما نمونه بارز نژادپرستی در فوتبال است. موضوعی که فیفا به شدت با عوامل کننده آن برخورد خواهد کرد. احمدرضا براتی کارشناس حقوق ورزشی در این باره می‌گوید: «سیاست کلی فیفا این است که سیاست، نژادپرستی و شعارهای مذهبی از فوتبال دور باشد. آن‌قدر که فیفا روی مسائل این‌چنینی حساسیت دارد بر روی شعارهای غیر اخلاقی ندارد. این که کشوری مثل امارات موضوع به خدمت نگرفتن بازیکنان ایرانی را علنی می‌کند نمونه بارز نژادپرستی و دخالت سیاست در فوتبال است و اگر درست و اصولی این موضوع به فیفا منتقل شود قطعا فیفا با این کشور حاشیه خلیج فارس برخورد خواهد کرد. البته امارات لقمه دندان‌گیری برای فوتبال نیست و این ما بودیم که به آن‌ها سود رساندیم نه آن‌ها به ما!» هادی آیت‌اللهی نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال هم در این خصوص می‌گوید: «این اقدام اماراتی‌ها کاملا سیاسی است و موضوعی نیست که تازگی داشته باشد. سطح فوتبال ما با امارات یکی نیست و در حدی نیستند که ما پاسخ‌شان را بدهیم.» فرشاد سپهر معاون حقوقی فدراسیون فوتبال هم در این باره این‌گونه توضیح می‌دهد: «با مشورتی که با آقای کفاشیان خواهیم داشت جواب محکمی به این کار اماراتی‌ها می‌دهیم. این موضوع را به گوش فیفا می‌رسانیم و منتظر عکس‌العمل فیفا خواهیم ماند. البته این کارشکنی اماراتی‌ها فقط به فوتبال ختم نمی‌شود. همین چند شب پیش شبکه تلویزیونی ... فیلم ضد ایرانی سیصد را پخش کرده که این اقدام هم یک شیطنت است. ما با صلاحدید آقای کفاشیان حتما در این باره عکس‌العمل نشان خواهیم داد.» برای پیگیری این خبر چندین بار با سفارت امارات در ایران تماس گرفتیم که پاسخی داده نشد. حتی با مراجعه حضوری به این سفارت و صحبت با احمد الظاهری کاردار سفارت امارات هم چیزی دستگیرمان نشد: «این موضوع اصلا سیاسی نیست!» در این خصوص قصد داشتیم با چند تن از نمایندگان مجلس در کمیسیون امنیت ملی و کمیته تربیت بدنی مجلس هم صحبت کنیم که هیچ‌کدام از نماینده‌ها در این باره اظهار نظری نکردند!

به نظر می‌رسد در این میان بازیکنان فوتبال ما خیلی هم ضرر نکنند. به هر حال بعضی از تیم‌های ایرانی پولی به مراتب بیشتر از تیم‌های اماراتی به بعضی از بازیکنان می‌دهند!