به گزارش خبرآنلاین؛ فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری در نامه‌ای به فدراسیون ایران اعلام کرد که دوچرخه‌سواری ایران تعلیق شده و این حکم تعلیق اجرا خواهد شد. این یکی از عواقب تغییرات ناگهانی وزارت ورزش در فدراسیون‌های ورزشی است که رشته‌های تیراندازی با کمان و قایقرانی هم درگیر آن هستند. در نامه‌ای که فدراسیون جهانی دوچرخه‌سواری برای فدراسیون ایران ارسال کرده، نوشته شده: « بدینوسیله اعلام می‌کنیم نامه ارسال شده از طرف NOC به تاریخ 9 ژولای و همچنین نامه دبیر کل جدید فدراسیون شما دریافت گردید. پس از بررسی نامه‌های شما، متأسفیم به اطلاع برسانیم که توضیحات شما شرایط مطرح شده در نامه ما به تاریخ 5 ژولای 2012 را برآورده نمی‌کنند. با در نظر گرفتن شرایط، ما موظف هستیم تصمیم هیئت مدیره اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری درتاریخ 15 و 16 ژوئن 2012 که حکم تعلیق فدراسیون شما از امروز را اعلام کرده است، به اجرا در آوریم.»

 


پس از این اتفاق، علی زنگی‌آبادی رئیس معزول فدراسیون دوچرخه‌سواری در مصاحبه با فارس گفت: «در این نامه اعلام کرده‌اند که آقای قمری را به رسمیت نمی‌شناسیم و باید تا 16 جولای من سرکار برگردم در غیر اینصورت تعلیق خواهیم شد. ولی تا به حال من جلسه‌ای با مسئولان وزارت ورزش نداشته‌ام. اکنون چه کاری از دست من برمی‌آید؟ کسانی که باعث شدند این اتفاق رخ دهد باید ببینند چه کاری می‌توانند انجام دهند تا ایران تعلیق نشود. باید منتظر باشیم وزارت و فدراسیون جهانی چه تصمیمی می‌گیرند. خودشان بریده و دوخته‌اند و از ما نظری نگرفته‌اند. بحث استعفا را فدراسیون جهانی قبول نکرد و گفت باید مجمع در این باره تصمیم بگیرد و باید به اعضای مجمع استعفا را می‌دادم که اصلا مجمعی در کار نبوده است.»

گرچه زنگی‌آبادی می‌گوید او خودش استعفا نداده و استعفا را از او گرفته‌اند، اما با این حال هنوز هم حرف مسئولان جدید فدراسیون دوچرخه‌سواری و وزارت ورزش این است که زنگی‌آبادی خودش استعفا داده و به همین دلیل رفتن او مشکلی ندارد. خسرو قمری سرپرست فدراسیون دوچرخه‌سواری هم پس از شنیدن اجرای حکم تعلیق فدراسیون، گفته بود که زنگی‌آبادی خودش استعفا داده و مشکلی پیش نخواهد آمد. البته او که ابتدا گفته بود تا زمانی که نامه را نبیند نمی‌تواند اظهار نظر کند، حالا و پس از دیدن نامه، به ایسنا گفته: «دوچرخه‌سواری ایران رفع تعلیق شده است.» قمری می‌گوید: «نامه تعلیق فدراسیون جهانی زمانی به فدراسیون ایران رسید که من در فدراسیون حضور نداشتم و آقای خالقی، دبیر فدراسیون با مسئول روابط بین‌الملل پاسخ این نامه را داده و دلایلی را مبنی بر تغییرات رییس قبلی فدراسیون بیان کرده است. ساعاتی پیش فدراسیون جهانی با ارسال نامه‌ای دوباره به ایران دلایل را قانع‌کننده دانسته و گفته است که رکاب‌زنان می‌توانند در المپیک شرکت کنند. در متن این نامه آمده است که دلایل گفته شده شما در نامه قبلی قانع‌کننده بوده و مسئولان فدراسیون جهانی با حضور ملی‌پوشان در المپیک مشکلی ندارند. بر همین اساس، از اعضای کمیته ملی المپیک نیز خواسته‌ایم تا در جریان بازی‌های المپیک طی یک جلسه با شما صحبت کرده و وضعیت داخلی دوچرخه‌سواری را بررسی کنیم. با این نامه‌ای که از فدراسیون جهانی رسیده، هیچ مشکلی برای اعزام ملی‌پوشان به المپیک لندن وجود ندارد. رکاب‌زنان بامداد دوشنبه عازم این رقابت‌ها می‌شوند و من نیز به عنوان سرپرست فدراسیون با حضور در آنجا در کنار بررسی وضعیت ملی‌پوشانمان، با مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک نیز جلسه‌ای خواهم داشت.»

البته همان‌طور که قمری می‌گوید، مشکلی برای اعزام ملی‌پوشان به المپیک وجود ندارد اما این به معنای رفع تعلیق دوچرخه‌سواری ایران نیست چراکه فدراسیون جهانی در نامه‌اش ذکر کرده که ورزشکاران ایران مشکلی برای حضور در رقابت‌های مختلف ندارند: «این حکم تعلیق، در ابتدا برنامه‌ریزی رویدادهای دوچرخه‌سواری در ایران را تحت تأثیر قرار نخواهد داد ضمن اینکه محدویتی برای ورزشکاران شما در بر نخواهد داشت و آنها مجاز خواهند بود در رویدادهای اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری شرکت کنند.»