*عربستان تهدید به ترک المپیک کرد

عربستان در پی اعلام ممنوعیت استفاده از حجاب توسط جودوکار زن این کشور تهدید کرده است که بازی های المپیک 2012 لندن را ترک خواهد کرد.

عربستان می گوید در صورتی در بازی ها می ماند که 'وجدان شهرخانی' جودوکار زن این کشور بتواند با روسری در مسابقات شرکت کند.

این جودوکار 18 ساله یکی از دو عضو تیم زنان عربستان در المپیک لندن 2012 است که‌ فدراسیون بین المللی جودو اعلام کرده است نمی تواند با روسری مسابقه بدهد.

اکنون کمیته بین المللی المپیک جلسه اضطراری را با مقامات کمیته المپیک عربستان و فدراسیون بین المللی جودو تشکیل خواهد داد تا مانع از انصراف عربستان از شرکت در بازی ها شود.

سخنگوی کمیته بین المللی المپیک در این باره اعلام کرد: ما از ناخرسندی عربستانی ها مطلع شدیم و به همین دلیل نشست فوق العاده ای را برای حل این مشکل در دو روز آینده تشکیل خواهیم داد.

این مساله به دلیل ماه ها تلاش 'ژاک روگ' رییس کمیته بین المللی المپیک برای راضی کردن مقامات عربستان و حضور زنان این کشور در بازی های المپیک لندن، از حساسیت خاصی برخوردار است.

عربستان یکی از شروط خود برای حضور زنان را پوشش اسلامی آنها در جریان مسابقات قرار داده بود. فدراسیون بین المللی جودو در حالی استفاده از روسری در حین مسابقات را به دلیل حفظ ایمنی بازیکنان ممنوع کرده است که فدراسیون های جودو در آسیا به زنان مسلمان اجازه داده اند، با حجاب در مسابقات شرکت کنند.

* امیدواری روگ به مبارزه جدی با پدیده شوم دوپینگ

 به اعتقاد عالی‌ترین مقام کمیته بین‌المللی المپیک، در خلال برگزاری مسابقات 2012 لندن مامورین کنترل دوپینگ بطور جدی وظایف خود را برای مبارزه با این پدیده انجام می‌دهند.

  ژاک روگ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک ساعتی قبل از شروع مراسم افتتاحیه المپیک لندن اظهار داشت: همکارانش با سخت‌گیری عجیبی در تمام روزهای برگزاری مسابقات، ورزشکاران را زیر نظر خواهند گرفت تا چهره المپیک منزه از دوپینگ باقی بماند.

وی افزود: پیگیری، ممارست و جدیت همکارانم سبب شد تا وضعیت حداقل 100 ورزشکار خواهان حضور در المپیک مورد ارزیابی قرار گیرد.

او ادامه داد: به نظرم انجام چنین حرکتی مشهود‌ترین تلاش کمیته المپیک جهانی برای مبارزه با پدیده شوم دوپینگ است. ما در خلال برگزاری بازی‌ها همین روند را حفظ خواهیم کرد.

پیکارهای لندن 2012 از روز جمعه 6 مردادماه شروع شد و تا تاریخ یکشنبه 22 مرداد ادامه خواهد یافت.

 

* دستگیری  دوچرخه‌سواران  در حین مراسم افتتاحیه

پلیس انگلیس دوچرخه‌سوارانی که قصد عبور از پارک المپیک را داشتند به اتهام اخلال در نظم عمومی دستگیر کرد.

 پلیس انگلیس (اسکاتلندیارد) روز شنبه اعلام کرد که بیش از 100 نفر در حین اعتراض دوچرخه‌سواران در مراسم افتتاحیه المپیک دستگیر شدند.

اسکاتلند یارد اعلام کرد: 2 گروه از معترضان به اتهام ایجاد شرایط اعتراض‌گونه و بر هم زدن نظم عمومی دستگیر شدند.

یک باشگاه دوچرخه‌سواری آماتور روز جمعه بعدازظهر در حین مراسم افتتاحیه مسابقات المپیک تلاش می‌کرد که راهش را از میان کمربند امنیتی در اطراف پارک المپیک باز کند.

افسران پلیس با چندین فعال دوچرخه‌سوار حرفه‌ای که توسط پلیس متوقف شده بودند درگیر شد و اسکاتلندیارد اعلام کرد که هیچ مصدومیت جدی در این درگیری‌ها رخ نداده است.

دوچرخه‌سواران که از اعضای یک رویداد دوچرخه‌سواری ماهانه به نام "کریتیکال مس" یودند، معمولا از این محدوده عبور می‌کردند، اما برنامه پلیس مانع از عبور این گروه از پارک المپیک در شرق لندن شد.

پلیس آمار دقیق دستگیرشدگان را متعاقبا اعلام خواهد کرد.

* مرگ داور ترکیه‌ای بوکس در المپیک لندن

داور بوکس ترکیه ای به خاطر سکته قلبی پیش از شروع بازی‌های المپیک جان سپرد.

"غریب اوز کویومکو"، داور ترکیه‌ای بوکس که برای قضاوت به بازی‌های المپیک 2012 دعوت شده بود، پیش از آغاز این رقابت‌ها در هتلی در لندن جان سپرد.

بنا بر گزارش‌ها این داور 73 ساله ترک به خاطر سکته قلبی جان باخته است. قرار است که جسد وی کالبدشکافی شود.

* بازداشت سه مامور امنیتی پیش از افتتاح المپیک

سه مامور امنیتی المپیک ساعاتی پیش از آغاز مراسم افتتاحیه این بازی‌ها در لندن بازداشت شدند.

 این سه مامور امنیتی که وظیفه حفظ امنیت ورزشگاه "سنت جیمز پارک" نیوکاسل را برعهده داشتند، از مهاجران غیرقانونی بوده و مجوز اقامت در انگلیس را نداشتند.

آنها از جمله 500 مامور امنیتی بودند که پس از اخراج شرکت G4S از ورزشگاه سنت جیمز پارک به کار گرفته شده بودند. این وزشگاه میزبان تعدادی از رقابت‌های فوتبال بازی‌های المپیک است.