رییس فدراسیون پزشکی ورزشی ضمن اشاره به ممنوعیت عرضه هر گونه مکمل در باشگاه‌ها، عنوان کرد: متاسفانه اخباری مبنی بر عرضه مکمل‌ها در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های غیرمجاز به گوش می‌رسد که قویا پیگیر آن هستیم.

دکتر لطفعلی پورکاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه عرضه مکمل‌ها در هر مکانی غیر از داروخانه‌ها مطلقا ممنوع است، گفت: مکمل‌ها را حتما پزشکان و متخصصان تغذیه باید تجویز کنند. هیچ مربی در داخل هیچ باشگاهی حق نوشتن نسخه و رژیم مکمل و فروش آن را ندارد.

پورکاظمی با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته از 6000 باشگاه در سراسر کشور بازرسی به عمل آمد، گفت: از این تعداد از 2000 باشگاه را به این دلیل که مکمل استفاده نمی‌کنند تقدیر شد و 1500 باشگاه تذکر و اخطار دریافت کردند.


وی ادامه داد: اگر تعداد این تذکرها به سه مورد برسد، باشگاه توسط مراجع قضایی پلمپ خواهد شد.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه اکنون مکمل‌های بدنسازی در هیچ باشگاهی عرضه نمی‌شوند، گفت: گاهی اخباری مبنی بر عرضه مکمل‌ها در فروشگاه‌های غیرمجاز و سوپرمارکت‌ها شنیده می‌شود که نیروهای محسوس و نامحسوس قویا پیگیر آن هستند.

وی افزود: پرونده تعدادی از متخلفان ارجاع شده و در حال بررسی است.

پورکاظمی ضمن تاکید بر اینکه در سطح ورزش همگانی به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم جوانان ما از مکمل‌های دارویی استفاده کنند،‌ گفت: انواع غذاهای طبیعی، میوه، سبزی‌ها، لبنیات، حبوبات و انواع پروتئین‌ها از بهترین مکمل‌ها هستند.

وی افزود: در سطح ورزش قهرمانی و حرفه‌ای نیز تنها مکمل‌های مجاز را که مورد تایید وزارت بهداشت هستند در آزمایشگاه دوپینگ تهران مجدد چک می‌کنیم. اگر بنا باشد یک ورزشکار از مکملی در گروه پروتئین، نشاسته یا ویتامین مصرف کند، تنها مجاز به استفاده از همین مکمل‌هاست. برای ورزشکاران اعزامی‌ به المپیک لندن، 27 مکمل را مجاز اعلام کرده بودیم.

سکته مغزی، قلبی، نارسایی کبد و کلیه و سرطان خون در انتظار مصرف کنندگان مکمل‌های غیرمجاز

وی با بیان اینکه پروتئین‌ها، امگا 3، مولتی‌ ویتامین و مانند آن جزو مکمل‌ها محسوب می‌شوند، گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های خارجی به این مکمل‌ها هورمون اضافه می‌کنند که هم باعث مثبت شدن تست دوپینگ شده و هم عوارضی از قبیل سکته مغزی، قلبی، نارسایی کبد و کلیه، سرطان خون، تخریب سلول‌های دستگاه گوارش و سلول‌های مغزی را به همراه می آورد. موارد ذکر شده از جمله خطرناک‌ترین عوارض مصرف مکمل‌های غیرمجاز هستند.