مجهزترین و تنها مجموعه ورزشی ناشنوایان کشور که مانعی بر سر راه احداث بزرگراه امام علی (ع) و تعریض خیابان‌ دماوند است، مسئولان شهرداری را مجاب کرده، راه تخریب را برای از میان برداشتن این مانع انتخاب کنند و بدون این که اندکی به قدمت 34 ساله این مجموعه ورزشی بیاندیشند، سرنوشت نافرجامی را برای آن رقم بزنند.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجموعه ورزشی ناشنوایان واقع در خیابان دماوند با مساحت 14 هزار متر مربع در سال 1357 افتتاح شد. این مجموعه ورزشی به زمین فوتبال، استخر سرپوشیده، سالن‌های والیبال، بسکتبال، بدنسازی، ورزش‌های رزمی، پینگ‌پنگ و کشتی مجهز است و محل کمپ تیم‌های ملی ناشنوایان در تمامی رشته ها نیز محسوب می‌شود. همچنین وجود خوابگاه، رستوران و سالن تئاتر از دیگر امکانات این مجموعه است.

 

مجموعه ورزشی ناشنوایان بخشی از منابع مالی فدراسیون ناشنوایان را تشکیل می‌دهد و در ساعاتی که در اختیار ورزشکاران قرار ندارد، مردم عادی از امکانات آن استفاده می‌کنند و از این طریق گوشه‌ای از هزینه‌های جاری این مجموعه تامین می‌شود. در حال حاضر بخشی از این مجموعه ورزشی ارزشمند در طرح احداث بزرگراه امام علی (ع) و بخش دیگر آن در طرح تعریض خیابان دماوند قرار دارد و مسئولان چاره را تنها در تخریب یافتند. این تصمیم در حالی گرفته شده که فدراسیون در سال آینده اعزام تیم‌های ملی ناشنوایان را به بازی‌های المپیک 2013 صوفیه بلغارستان در دستور کار خود دارد.

 

در شرایطی که فدراسیون باید آرامش فکری و امکانات مناسب را برای ورزشکاران ایجاد کند، تخریب این مجموعه نگرانی‌های زیادی را برای ناشنوایان به وجود آورده است.

 

فاطمی‌نسب: تخریب، تا المپیک ناشنوایان متوقف شود

 

سید باقر فاطمی نسب سرپرست فدراسیون ناشنوایان و بیماری‌های خاص درباره این تصمیم شهرداری، می‌گوید: با این تصمیم نگرانی در ورزشکاران و خانواده‌های آنها ایجاد شده است، چرا که از این مجموعه تنها اشتفاده ورزشی نمی‌شود، بلکه این مکان آرامش روحی و روانی را برای ناشنوایان ایجاد می‌کند.

 

وی ادامه می‌دهد: با توجه به این که سند زمین این مجموعه به نام وزارت ورزش و جوانان است، اداره کل حقوقی و املاک وزارت ورزش و جوانان برای بررسی این موضوع در روز شنبه جلسه‌ای را با مسئولان شهرداری تهران خواهد داشت. البته موضع فدراسیون و وزارت ورزش و جوانان این است که اگر می‌توانند تخریب را تا زمان اعزام ورزشکاران به المپیک متوقف کنند یا این که شهرداری یک ورزشگاه در حال کار و مجهز در تهران به ناشنوایان اختصاص دهد.

 

درخواست یاری از علیرضا دبیر و هادی ساعی

 

فاطمی نسب همچنین معتقد است: فدراسیون اماکن ورزشی را در مناطق دو، سه، پنج، هفت و هشت مدنظر دارد. بنابراین از آقایان ساعی و دبیر در شورای شهر درخواست می‌کنم با ورود به این موضوع برای حل این مشکل به ما کمک کنند.

 

مصطفی داودی: تخریب مجموعه ظلم به ناشنوایان است

 

رییس پیشین فدراسیون ناشنوایان تخریب این مجموعه ورزشی را ظلم به ناشنوایان می‌داند و می‌گوید: جلسه‌ای باید با حضور آقایان عباسی، فاطمی نسب و خود من برگزار شود و در آن به دنبال راهکاری باشیم که ناشنوایان متضرر نشوند.

 

مصطفی داودی ادامه می‌دهد: با توجه به این که امکان تغییر در طرح احداث بزرگراه امام علی (ع) وجود ندارد، شهرداری باید مکانی را برای ناشنوایان در نظر بگیرد و امکانات لازم را برای آنها فراهم کند.

 

ملی‌پوش فوتبال ناشنوایان: مشخص نیست بتوانیم دوباره ناشنوایان را دور هم جمع کنیم

 

علیرضا بسیج، ملی‌پوش تیم فوتبال ناشنوایان نیز با ابزار ناراحتی می گوید: با توجه به این که این مجموعه تنها مکان ورزشی برای ناشنوایان است، با تخریب آن فکر می‌کنم ورزش ناشنوایان منحل شود. حتی اگر مکانی دیگر در نظر بگیرند مشخص نیست بتوانیم دوباره ناشنوایان را دور هم جمع کنیم.

 

وی ادامه می‌دهد: البته مسئولان شهرداری قول جبران داده‌اند، اما بعید می‌دانم در این فرصت باقی مانده تا آغاز المپیک بتوانند چنین مجموعه‌ای را برای ناشنوایان فراهم کنند. با این حال از مسئولان وزارت ورزش و جوانان درخواست می‌کنم ناشنوایان که از ورزش در جامعه محروم هستند، در زمان اندکی تا المپیک باقی مانده، حمایت کنند تا بتوانیم برای کشور افتخار آفرینی کنیم و موجب به اهتزاز درآمدن پرچم ایران شویم.

 

با توجه به این که احداث بزرگراه امام علی (ع) یک پروژه ملی است و به گفته مدیر اجرایی این پروژه امکان هیچ گونه تغییری در این طرح وجود ندارد، مسئولان باید تدابیری بیاندیشند که حقوق ورزشکاران ناشنوا که از جمله قشرهای آسیب پذیر جامعه هستند حفظ شود و به آنها آسیبی نرسد.