از ابتدای بررسی طرح اصلاح قانون سرباز قهرمان مخالفان کلیات این طرح اظهارمی داشتند معافیت قهرمانان برخی رشته‌های ورزشی از دوره خدمت سربازی تبعیض را نسبت به سایر رشته‌ها به وجود می‌اورد همچنین برخی مخالفان معتقد بودند چنین امکاناتی تا به حال برای نخبگان علمی درنظر گرفته نشده است و برای آنان نیز باید این موارد لحاظ شود.
بعد از تصویب کلیات این طرح نمایندگان به بررسی جزئیات آن پرداختند که اولین پیشنهاد برگشت به طرح اصلی بود که این پیشنهاد رای نیاورد.
همچنین نمایندگان مجلس در بررسی این طرح پیشنهاداتی مبنی بر حذف برخی جزئیات این طرح داشته‌اند که تنها عبارت "بدون نیاز به شرکت در آزمون عمومی برای جذب و استخدام قهرمانان" در تبصره 5 این ماده واحده رای آورد و قهرمانان برای جذب و استخدام دیگر نیاز به شرکت در آزمون عمومی نخواهند داشت.
* مخالفان طرح سرباز قهرمان: معافیت قهرمانان ورزشی از سربازی پیام منفی به جامعه است
مخالفان با کلیات طرحی درباره معافیت قهرمانان ورزشی از خدمت سربازی در اظهارات خود معتقد بودند تصویب چنین قانونی سربازی را تخفیف می‌دهد و این پیام را به جامعه القا می‌کند که ورزش از علم بهتر است.
مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مخالفت با کلیات این طرح گفت: اصلا چنین نیست که این طرح پیام منفی به جامعه بدهد فراموش نکرده‌ایم که در مسابقات بین‌المللی و جهانی چگونه مردم این مسابقات را زیر ذره بین داشتند و روسای سه قوه پیام تقدیر و تشکر می‌فرستند.
وی ادامه داد: در صورتی که قهرمانان را از دوران خدمت سربازی معاف کنیم باعث می‌شود که لطمه‌ای به کار ورزش آنها وارد نشود آیا این پیام منفی به جامعه است؟
لاهوتی گفت: این طور نیست که ورزشکاران ما بی‌سواد و تحصیل نکرده باشند. آنها هم تحصیل کرده هستند و این پیام به جامعه القا نمی‌شود که ورزش از علم بهتر است.
علی مطهری نماینده تهران نیز در مخالفت با کلیات این طرح یک فوریتی گفت: زمان ارائه این طرح به مجلس چند روز قبل از آغاز مسابقات المپیک بود و هدف بیشتر برای دادن روحیه به قهرمانان ورزشی بود و همین باعث شد که این طرح تا حدودی عجولانه و احساساتی تنظیم و مطرح شود.
وی گفت: ما با این طرح مسئله سربازی را تحقیر می‌کنیم و تخفیف می‌دهیم. در خیلی جاها وقتی پاداشی به افراد نخبه ارائه می‌کنیم می‌گوییم 2 -3 ماه از سربازی آنها کاسته می‌شود و این ذهنیت در بین مردم و جوانان پیدا می‌شود که مسئله سربازی یک امر مذموم است و نوعی اتلاف وقت است و به هر بهانه باید از سربازی فرار کنیم در حالیکه مجاهدت برای اسلام یک امر مقدس و ممدوح است در نظام اسلامی همه مردم باید سرباز باشند.
نماینده تهران افزود: مشکلاتی که این قهرمانان برای مسابقات و مرخصی دارند با هماهنگی قابل حل است و نیازمند قانون نیست. پاداش‌ها هم به شکل دیگری قابل تغییر است اما پاداش از راه حذف سربازی درست نیست، همین محبوبیت اجتماعی که ورزشکاران پیدا می‌کنند خود بزرگترین پاداش است و برای آنها کافی است.
نادر قاضی پور نماینده ارومیه در موافقت با کلیات این طرح گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی پس از پیروزی با وجود جنگ و تهدید و تحریم خوب به ورزشکاران رسیده است و رهبر انقلاب همیشه قهرمانان را مورد تقدیر قرارداده است.
قاضی پور افرود: ورزش صرفا یک بازی نیست نماد حاکمیت یک کشور است. قانون سرباز قهرمان انگیزه و تشویقی برای قهرمانان کشور و سفرای ورزشی است.
علی طاهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم در مخالفت با کلیات این طرح اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی نیز با کلیات این طرح مخالفت کرد البته بحث ما مخالفت با ورزشکاران نیست مسلما ورزشکاران باید مورد توجه قرار بگیرند. در قانونی که در سال 76 برای قهرمانان و سربازی آنها مصوب شده آنها مورد توجه قرار گرفته‌اند.
وی گفت: طبق این قانون کسی که قهرمان ورزشی است دوره آموزشی را می‌گذراند و سپس در تیم ملی انجام وظیفه می‌کند این طور تصور نشود که جمعی از نمایندگان مخالف امتیازات به ورزشکاران هستند بلکه ما معتقدیم قانون فعلی مناسب است.
سودانی نماینده اهواز به عنوان آخرین موافق طی سخنانی گفت: نکاتی که مخالفان مطرح کردند جای تامل دارد آقای مطهری گفتند که این طرح باعث مخدوش شدن شان سربازی است اما آیا دفاع از میهن در عرصه بین الملل و به خطر انداختن جان و جسم در تمرینات سخت ورزشی و برافراشتن پرچم جمهوری اسلامی کمتر از سربازی و دفاع از میهن است چرا شان چنین کاری را کمتر از سربازی می‌بینیم.
وی تاکید کرد: طرح مذکور تعارضی با شان و جایگاه سربازی ندارد در عین حال معتقدم به مسائل علمی و نخبگان علمی هم باید توجه شود.
نماینده دولت که در صحن مجلس حضور داشت موافقت خود را با این طرح اعلام کرد و یاد آور شد: این طرح در صورتی که تصویب شود تعداد قابل توجهی از ورزشکاران را شامل نمی‌شود که برای آن نگرانی وجود داشته باشد در مسابقات لندن فقط این طرح شامل یک نفر می‌شود و در کل 6 سال گذشته شامل 18 نفر خواهد شد.
نقوی حسینی نماینده ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس که این طرح در این کمیسیون بررسی و تصویب شده بود، در پاسخ به مخالفان پشت تریبون قرار گرفت و گفت: این قانون تحکیم‌کننده قانون قبلی مجلس است و نباید با آن مخالفت شود.
وی گفت: سربازی وقفه‌ای در کار قهرمانان ورزشی ایجاد می‌کند در مورد استخدام قهرمانان نیز خیلی از افراد به شما مراجعه می‌کنند ما قهرمان ملی ورزشی داریم که کار رفوگری فرش در بازار انجام می‌دهد این در شان نظام نیست.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از استماع سخنان موافق و مخالف با 149 رای موافق، 65 رای مخالف و 16 رای ممتنع از 247 نماینده حاضر با کلیات این طرح موافقت کردند.

منبع:روزنامه جمهوری اسلامی