کمیته ملی المپیک «پرند عزیزی» وکیل دادگستری را به عنوان نماینده ایران جهت عضویت در دادگاه بین المللی حکمیت ورزش معرفی کرد و این نهاد بین المللی داوری در ورزش پس از بررسی، او را به عضویت در دادگاه بین المللی حکمیت ورزش منصوب کرد.
این برای نخستین بار است که یک زن ایرانی به عنوان یکی از اعضای دادگاه حکمیت ورزش انتخاب می شود.


وی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این دادگاه دیوان عالی ورزش است که 400 حقوقدان خبره از سراسر دنیا عضو آن هستند و من به عنوان چهارصد و یکمین عضو در این دادگاه پذیرفته شدم.
عزیزی که بیست و یکمین عضو زن دادگاه بین المللی حکمیت ورزش است، گفت: در این دادگاه به عنوان مرجعی عالی، دعاوی حقوقی به مانند قراردادهای ورزشی بررسی می شود تا به طرق مختلف بر اساس آرایی که صادر می شود، این اختلافات حل شود.
وی که به زبان انگلیسی و آلمانی مسلط است در خصوص تاثیر حضور یک ایرانی در این دادگاه برای احقاق حقوق ورزشکارن کشورمان در رقابت های بین المللی، گفت: احقاق حق ورزشکاران در اعتراض به رای داوران فنی بوده و در صلاحیت دادگاه بین المللی حکمیت ورزش نیست اما از نظر حقوقی قابلیت پیگیری دارد. هر ورزشکاری می تواند برای پیگیری حق ضایع شده خود یکی از حقوقدانان دادگاه را برای پیگیری مسائل ورزشی انتخاب کند.
مقر دادگاه حکمیت ورزشی در شهر لوزان کشور سویس است.
پرند عزیزی فازغ التحصیل دکتری حقوق خصوصی و ورزشی از مالزی است و در زمینه حقوق اسلامی در ورزش نیز تحقیقاتی انجام داده است. او در دانشگاه کلن آلمان درخصوص حقوق اسلامی تحصیل کرده و مقالات معتبری در این زمینه انتشار داده است.
عزیزی وکیل پایه یک دادگستری است، سابقه مشاوره حقوقی در معاونت سازمان نخبگان، مسئولیت کمیته انضباطی فدراسیون سوارکاری و گلف، وکیل و مشاور حقوقی دستیار دادستان در مالزی را در کارنامه دارد.
وی اکنون به عنوان وکیل و مشاور حقوقی در کمیته ملی المپیک ایران و بازپرسی ویژه جرائم ورزشی مشغول فعالیت است.

مصاحبه کننده: محمد مهدی موذن**انتشاردهنده:علی خورسندی