خبرگزاری پانا: رییس کمیته ضد دوپینگ فدراسیون فوتبال گفت: هرگز به این صورت نیست که بین یک سال میلادی لیست داروهای ممنوعه تغییر کند.

احمد هاشمیان در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری پانا در خصوص اسامی مخففی که در رسانه ها به عنوان افراد دوپینگی منتشر می شود ، اظهار داشت: باید از رسانه هایی که مطالب را منتشر می کنند سوال کنید که این اسامی از کجا در آمده است ولی طبق آیین نامه تا زمان قطعی شدن رای بازیکن متخلف و اثبات قطعی آن ، اجازه انتشار کامل و مخفف اسامی را نداریم. از سوی ما اسامی جز به بازیکن متخلف و مدیرعامل باشگاه به هیچ کس دیگری اعلام نمی شود.

وی ادامه داد: افرادی که دست به این کارها می زنند از اخلاق حرفه ای به دور هستند. هدف آیین نامه این است که به حقوق یک ورزشکار احترام گذاشته شود و مبادا ما به غلط اسمی را سر زبان بیندازیم. نباید با اعتبار و آبروی یک فرد بازی کنیم . این امری است که در تمام دنیا رعایت می شود.

وی در خصوص اظهارات مظلومی سرمربی استقلال که گفته بود اگر پودرهای مصرفی نیروزا باشند، تمام استقلال دوپینگی است، تاکید کرد: استفاده از مکمل های آلوده باعث مثبت اعلام شدن نمونه ها می شود. طبق قانون اگر در یک فصل نمونه های بیش از دو بازیکن یک باشگاه مثبت اعلام شود ، می توان از سایر بازیکنان آن تیم نمونه گیری هدفمند انجام داد.

 هاشمی در پاسخ به این سوال که اگر پودرهایی که استقلالی ها در اول فصل استفاده کرده اند آلوده باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟ تصریح کرد: طبیعتا محروم می شوند.

 وی در پاسخ به این سوال که اگر همه بازیکنان این تیم دوپینگی باشند چه اتفاقی برای استقلال رخ می دهد ؟ اظهار داشت: تکلیف استقلال و پرسپولیس را روشن نمی کنیم بلکه ما تکلیف بازیکن یا باشگاهی که متخلف است را روشن می کنیم. در همه جای دنیا تکلیف آیین نامه مبارزه با دوپینگ مشخص است.

 رییس کمیته ضد دوپینگ فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد در طول فصل مکملی یا دارویی که آزاد بوده ، ممنوع شود؟ ادامه داد: اصلا چنین چیزی نداریم. لیست داروهای ممنوعه هر ساله در آبان ماه برای سال میلادی جدید منتشر می شود. یعنی لیست ممنوعه سال 2012 در آبان ماه سال جاری منتشر شده و اعلام می شود که 3 ماه آینده آن لیست اجرایی خواهد شد. هرگز به این صورت نیست که بین یک سال میلادی اعلام کنند لیست داروهای ممنوعه تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: لیست مذکور را از قبل در اختیار کادر پزشکی باشگاه ها گذاشته ایم. ضمن اینکه دارویی که اخیرا نتایج بازیکنان را مثبت اعلام کرده ، دارویی است که از سال 2010 در لیست داروهای ممنوعه قرار داشته است و به هیچ عنوان پدیده جدیدی نیست.

هاشمی در پاسخ به این سوال خبرنگار پانا که آیا 5 ورزشکاری که آزمایش آنها مثبت اعلام شده درخواست نمونه B داده اند یا خیر؟ گفت: هیچ کدام چنین درخواستی نداده اند و تا پایان هفته جاری احکام آن ها صادر خواهد شد.