پلمپ باشگاه های غیر مجاز بدنسازی

252 باشگاه بدنسازی در تهران پلمپ شده‌اند. این خبری است که رئیس پلیس پایتخت روز گذشته اعلام کرد. پلمپ شدن باشگاه‌های بدنسازی مردانه روندی 5 ماهه داشته و طبق بررسی‌های فروردین تا آخر مرداد پلیس تهران حکم به تعطیلی این باشگاه‌ها داده شد.

به گزارش فرارو، پیش از این اواخر سال 92 بود که بنا شد با تخلفات باشگاه‌های بدنسازی مقابله شود. در همین حال امروز مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد وزارت ورزش و جوانان از پلمپ 400 باشگاه متخلف ورزشی در 17 ماه گذشته خبر داده است. سیروس احمدی گفته اواخر سال 92 کمیته نظارت بر سلامت اماکن ورزشی با دستور وزیر ورزش و جوانان با هدف پیشگیری و مبارزه با فساد در ادارات ورزش و جوانان سراسر کشور، هیات‌ها و باشگاه‌های ورزشی تشکیل شد که پس از این مدت 427 باشگاه متخلف پلمپ شد.
دلیل پلیس برای پلمپ باشگاه‌های بدنسازی چیست؟
ریس پلیس تهران با اشاره به اینکه فعالیت غیرمجاز باشگاه‌های بدنسازی متخلف را یکی از دغدغه‌های شهروندان تهرانی دانسته می‌گوید "ماموران پلیس امنیت عمومی و اماکن تهران 632 مرتبه از این واحدهای صنفی بازدید کرده است".

وی تخلفاتی که باعث پلمپ‌شدن 252 باشگاه بدنسازی پایتخت شد را اعلام کرد: «نصب دوربین مداربسته در فضای باشگاه، ایجاد مزاحمت برای همسایگان و کسبه محدوده، نداشتن جواز کسب و کارت بیمه ورزشی، عدم استفاده از مربی متخصص و دارای مدرک، عدم ارتباط با پزشک و مشاور ورزشی، فروش و توزیع دارو، مکمل و پودرهای غیرمجاز بدن‌سازی، استفاده از پوسترهای برهنه و نیمه برهنه، پخش موسیقی‌های غیر مجاز، تجمع اراذل و اوباش، ارایه خدمات خارج از سرویس کاری به مشتریان، انتشار عکس‌ها و تصاویر خارج از شئونات اسلامی و... . ساجدی‌نیا البته گفته اگر باشگاه‌ها این اقدامات را انجام ندهند و مجوز لازم را نیز داشته باشند می‌توانند فعالیت کنند.»

استفاده از مکمل‌های غیرمجاز  مهمترین تخلف
باشگاه‌های بدنسازی به دلیل علاقه جوانان به داشتن بدنی عضله‌ای در طی سال‌های اخیر رشد زیادی داشتند. نتیجه این باشگاه‌ها که عموما رویایی نیز برای مردان جوان شده، داشتن بدنی متفاوت است؛ بدنی که قرار است از قدرت و زورمندی صاحب آن حرف بزند و نشانه آن بازوها و پاهای عضله‌ای و شکمی چندتکه بوده است. این رویا سبب شد که هزاران باشگاه بدنسازی در سراسر کشور ایجاد شوند.
رشد باشگاه‌های بدنسازی همواره با حاشیه‌هایی همراه بوده است. آن‌چه بیش از همه در تخلفات نام‌برده باشگاه‌ها دیده می‌شود استفاده آن‌ها از پودرها و خوراکی‌های مکمل است.

به گفته مسئولان هیچ باشگاهی حق ندارند به ورزشکاران از این مکمل‌ها بفروشد، اما در بسیاری از باشگاه‌ها این اتفاق رخ می دهد.. مکمل‌های برای باشگاه‌های بدن‌سازی همواره از حواشی پیرمون آن‌ها بوده است. بخش زیادی از این مکمل‌ها غیرمجاز هستند که به بدن آسیب می‌رسانند.

با این‌وجود دخالت خود باشگاه‌ها و مربیان برای استفاده ورزشکاران از این مواد از تخلفاتی است که پلیس به آن‌ها اشاره می‌کند. به گفته رییس سازمان غذا و دارو فروش مکمل‌های ورزشی از راه قاچاق بسیار فعال‌تر از راه رسمی آن است که به تبع خطرات بیشتری برای سلامتی ورزشکاران به همراه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا 50درصد از مواد مکمل موجود در بازار غیر مجاز هستند.

مکمل های غیرمجاز به هورمون ها و تقویت کننده های غیرمجاز آلوده هستند و موجب بروز خطرات زیادی برای سلامت از ناباروری مردان و آسیب به کبد و کلیه ها تا حتی مرگ و میر می شوند؛ بطورمثال متاسفانه سالانه ده ها ورزشکار معروف و گمنام به علت مصرف مکمل های ورزشی غیرمجاز دچار آسیب های جدی به سلامت و حتی مرگ و میر می شوند.

مصرف خودسرانه و افراطی مکمل های شکل پودرهای پروتئینی نیز موجب دردهای شکمی، گرفتگی های عضلانی، مشکلات روده ای و معده ای، حالت تهوع و اسهال شده و می تواند خطرات بسیاری را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد.

از سوی دیگر تجویز مکمل ها باید از سوی پزشک یا متخصص تغذیه با توجه انجام آزمایش های مختلف و بررسی اختلالات کبدی و کلیوی فرد و نیاز او تجویز شود.
/ 0 نظر / 28 بازدید