حقوقدانان ورزشی به بررسی خلاهای حقوقی در فوتبال کشور پرداختند

به گزارش رادیو ورزش؛ احمد ترابی، حقوقدان پیرامون علت متضرر شدن پیاپی فوتبال کشور در بحث های حقوقی اظهار کرد: ما بارها به اهمیت مسئله حقوق ورزشی بخصوص در جنبه بین المللی پرداخته ایم ولی متاسفانه هم وزارت ورزش و هم باشگاه های ما در این رابطه درست عمل نمی کنند و از متخصصین این حوزه بهره نمی برند. وزارت ورزش فاقد کمیته حقوقی جدی است که بر عملکرد حقوقی باشگاه ها نظارت داشته باشد. حتی در این رابطه نامه نگاری و مذاکرات ابتدایی را نمی دانیم. وزارت ورزش روی این موضوع کار و سرمایه گذاری نمی کند که باعث خسارت پشت خسارت شده است. باید پرسید که چرا ۵۰ پرونده مفتوح در فیفا داریم؟
ترابی درخصوص راهکار تقویت حوزه حقوقی ورزش کشور بیان کرد: در کمیته حقوقی وزارت ورزش باید متخصص حقوق بین الملل ورزشی که به زبان بین المللی، نحوه مذاکره و مکاتبه تسلط داشته باشد؛ قرار داده شود. بعلاوه نمایندگان حقوقی باشگاه ها هم باید در این کمیته حضور داشته و گزارش دهند. قراردادهای بین المللی باید بشکلی باشند که حقوق شما تامین شود و اگر به اختلافی برخورد کردید بتوانید از حقوق خود دفاع کنید و این متضمن آگاهی در حوزه آئین نامه دادرسی است. وزارت ورزش این مسئله را جدی نمی گیرد و در مسائل حقوقی و بویژه بین المللی عقب هستیم.
دکتر هویک بهبو، حقوقدان در مورد خلاهای حقوقی ورزش کشور توضیح داد: متاسفانه علیرغم اینکه ما اساتید خبره ای در زمینه حقوقی داریم ولی دانش حقوقی در کنار ورزش خود را نشان نمی دهد. در این اواخر هم جامعه ورزشی ما لطمات زیادی خورده است. حقوق ورزشی نیاز به کارشناسان خبره حقوقی دارد که قراردادها را بررسی کنند تا باشگاه ها و تیم ها در چهارچوب مقررات نسبت به تنظیم قراردادها اقدام کنند. این یک حوزه کاملا تخصصی است و افراد باید با مقررات فیفا آشنا باشند و پیش بینی های لازم صورت پذیرد تا حداقل ضرر و زیان متوجه جامعه ورزشی شود.
حقوق ورزشی یک رشته تخصصی است که در کشورهای دیگر تا مقطع دکترا تدریس می شود ولی در کشور ما این رشته وجود ندارد و درنتیجه کارشناسی نیز نداریم و در این حوزه فقر اطلاعاتی داریم. ما حقوق ورزشی را تنها در صدمات بدنی ورزشی و عقد قراردادها می بینیم در حالیکه حوزه بسیار وسیعی را شامل می شود.

/ 0 نظر / 83 بازدید