مناظره شبکه یک با حضور کارشناسان حقوقی و ورزشی

به گزارش جام جم ورزشی ، تاکید بر خصوصی سازی باشگاهها در حالی مورد توجه نمایندگان فدراسیون فوتبال ، باشگاه استقلال ، پیشکسوتان و اصحاب رسانه قرار گرفت که در این مناظره تلویزیونی جای نماینده وزارت ورزش و جوانان خالی بود، چرا که با توجه به ساختار دولتی ورزش ایران ، مسئولیت اصلی در این بخش متوجه مسوولان فرهنگی این وزارت می شود ، هر چند که البته دیگر سازمان های فرهنگی نیز در این بخش وظایف خاص خود را بر عهده دارند.
    سئوال پیامکی این مناظره نیز ناظر بر این بود که آیا موافق هستید که برای اداره باشگاه ها از بیت المال هزینه شود یا خیر ؟ که مردم با پاسخ به گزینه خیر، با قاطعیت و شفاف اعلام کردند که موافق اداره باشگاه ها با استفاده از بیت المال نیستند.
    رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال در ابتدای این مناظره گفت: حدود 250 میلیون فوتبالیست ثبت شده در دنیا وجود دارد که سهم ایران از این تعداد حدود یک درصد است .یعنی به عبارتی 2 میلیون و 500 هزار ایرانی اکنون فوتبال بازی می کنند و اگر این تعداد را در خانواده های آنها ضرب کنیم حدود 10 میلیون نفر به صورت مستقیم در فوتبال تاثیرگذار هستند و اگر مربیان، تماشاگران، رسانه ها و سایر عوامل مختلف را نیز به این تعداد بیفزاییم، جمعیت قابل توجهی در فوتبال حضور دارند.وی افزود: تمام تلاش فیفا این بوده که فوتبال ابزاری باشد برای همدلی و جمع کردن جوانان، اما اکنون این ورزش تبدیل شده است به یک تجارت، هنر و اقتصاد که حتی تا حدود زیادی در سیاست نیز تاثیرگذار شده است.
    حسن زاده خاطرنشان کرد: امروزه اگر ناهنجاری های فوتبال را به صورت گسترده مشاهده می کنیم به این دلیل نیست که ذات فوتبال بد است بلکه به دلیل هجوم عوامل مختلف به فوتبال این گونه تصور می شود.
    عبدالرحمان شاه حسینی رئیس پیشین کمیته انضباطی نیز در ادامه گفت : قصد سیاه نمایی و تخریب ندارم، زیرا مقابل مردم مسئول هستیم و باید آنها را در مورد مسائل فوتبال آگاه کنیم. من معتقدم فقط افرادی که دارای تخصص هستند باید در راس کار قرار بگیرند تا از درصد تصمیم های اشتباه در ورزش کاسته شود.
    
    فتح الله زاده: تماشاگران ایران بهترین هستند
    علی فتح الله زاده مدیرعامل باشگاه استقلال هم اظهار کرد: شما در کجای دنیا برای دیدن یک مسابقه فوتبال دیده اید هواداران هشت ساعت معطل شوند. خود من اگر برای دیدن یک بازی فوتبال چند ساعت معطل شوم، اعصابم به​هم می ریزد و جالب است که با یک شماره گذاری ساده روی صندلی ورزشگاه ها می توان این موضوع را حل کرد. آیا این کار سختی است؟
    
    کاشانی: مشکل، از نداشتن باشگاه است
    جعفر کاشانی پیشکسوت پرسپولیس که زمانی نیز در ساختار مدیریتی باشگاه ایفای نقش کرده ، از منظر نداشتن باشگاه​های مردمی و خصوصی به موضوع نگریست و گفت: امروز دیگر ورزش به عنوان یک تفریح برای گذراندن اوقات فراغت مردم مطرح نیست. امروز ورزش از جایگاه مهم سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برخوردار است و اعتقاد دارم برای بهره وری لازم در عرصه باشگاهداری باید بخش خصوصی را فعال کرده و کار مردم را بدست خود مردم بدهیم . در حقیقت اگر امروز شاهد ناهنجاری ها در محیط ورزشگاه ها هستیم یک علت این است که ما به جای باشگاه ، تیم داریم و باشگاه های موجود نیز در اصل به تیمداری مشغولند . این باشگاه ها هستند که می توانند با فرهنگ سازی و استفاده از نخبگان، اندیشمندان و کارشناسان مشکلات را حل کنند.
    
    باند بازی و یقه سفیدها در فوتبال
    شاه حسینی در بخش دوم این مناظره در مورد مشکلات فوتبال ایران گفت: متاسفانه در فوتبال باند های مخوفی در حال ایفای نقش است که اکثراً این موارد نیز در خدمت سرمایه سالاری است .تصمیمات غلط سازمان تربیت بدنی در گذشته و برخی از مدیران و هیات رئیسه ها، باعث شد خیلی از مسائل سلیقه ای شود.بخشش های بی موقع و موضوعاتی مانند قوانین بی سابقه ای که در فوتبال ما به وجود آمده است همچون عذرخواهی کردن، ممنوع المصاحبه کردن افراد، سحر و جادو در کنار امکانات محدود موجود برای تماشاگران به مشکلات دامن می زند. ضمن آن که بسیاری از این مشکلات مربوط به یقه سفید هایی است که در فوتبال ما وجود دارند.
    حسن زاده در این باره گفت: زمان بنده بسیاری از این موضوعات برطرف و به برخی از مشکلات رسیدگی شد. من هم ناهنجاری های فوتبال را قبول دارم که بی اخلاقی و بی رحمی در فوتبال وجود دارد، اما نباید به فوتبال هم جفا کرد و همه چیز را سر این رشته شکست. در حقیقت من معتقدم اگر در بخش کوچکی مشکل وجود دارد ، نباید این مشکل را به کل ساختار فوتبال تعمیم داد.
    
    پول میلیاردی فساد می آورد
    محمد جماعت در ادامه این مناظره مشکل موجود را از نهادهای فرهنگی دانست و گفت : دولت باید از ورزش همگانی حمایت کند نه این که پول را به فوتبالی اختصاص دهد که بازیکنان آن میلیاردی می گیرند و بعد نیز برخی از همین خودرو های مدل بالادر خیابان ها به ناهنجاری ها دامن می زنند . ما در فوتبال در حالی به یک بازیکن چند میلیارد می دهیم که در بشاگرد نمی توانیم ابتدایی ترین لوازم و حتی یک سالن مناسب داشته باشیم. حسن زاده در پاسخ به جماعت گفت: اما همین بازیکنان را شما رسانه ها بزرگ کرده اید. ضمن آن که من معتقدم اگر مدیریت درست باشد هیچ گاه بشاگرد بدون استادیوم نمی ماند. بی شک اگر ما مدیران را اشتباهی سر جایشان گذاشتیم، باید این مشکلات را نیز به جان بخریم . تاکید من این است که بیت المال باید بموقع خرج شود و مدیریت غلط نیز نباید وجود داشته باشد.
    
    ورزش، مدیران خاص خود را می خواهد
    جعفر کاشانی نیز در ادامه گفت: فتح الله زاده مدیر یکی از بزرگ ترین های باشگاه های ایران است و آنچه بیان می کند ناشی از سوز دلش است و من نیز خیلی از آنها را قبول دارم. همان طور که در ابتدای جلسه اشاره کردم امروز دیگر ورزش تفریح نیست و عامل مهمی است برای خروج از چالش های اجتماعی. وی تاکید کرد: ورزش آدم های خاص خودش را می خواهد و جایگاه ورزش قهرمانی باید مشخص شود. امروز در دنیای خارج بسیاری از سیاستمداران با استفاده از ورزش قهرمانی خیلی از کارها را انجام می دهند. در حالی که ما بعضا مدیران باشگاهی را در جای خودشان قرار نمی دهیم و همین اشتباه از مدیران کارنابلد ، عوارض خاص را برای باشگاه های فوتبال ما در بر دارد . معتقدم سرمایه اصلی باشگاه ها طرفدارانشان هستند و به همین دلیل باید کار به مردم واگذار شود. اجازه دهیم بخش خصوصی فعال شود و از نخبگان در این مورد استفاده کنیم.
    
    در مناظره دو نفره چه گذشت؟
    در ادامه برنامه و در بخش مناظره دو نفره فتح الله زاده برابر جماعت قرار گرفت. در این بخش ابتدا فتح الله زاده در ارتباط با ناهنجاری های فوتبال اظهار کرد: اگر قرار به کم شدن ناهنجاری باشد ابتدا باید این ناهنجاری ها را در خانه کم کرد. به اعتقاد من باشگاه ها را در قالب خصوصی سازی به افراد ذی صلاح و کارنامه دار بدهند و سپس از آنها و مسئولان انتظار داشته باشند.
    وی افزود: شماره گذاری صندلی ها فقط وجه مالی ندارد بلکه زمانی که فرد یک شماره صندلی داشته باشد در صورت خراب شدن و شکستن آن صندلی می توان از وی در ارتباط با آن خرابی بازخواست کرد. فتح الله زاده با اشاره به این که باشگاه ها در زمینه امور فرهنگی در ورزشگاه ها اختیاری ندارند و بسان مستاجر با آنها برخورد می شود ، افزود : زمانی که ما اختیاری نداریم پس مسئولیتی نیز نداریم. در حالی که اگر عمده مسئولیت را به ما بدهند خودمان می توانیم مدیریت ورزشگاه​ها را به​دست گرفته و پاسخگوی عملکرد تماشاگران نیز باشیم.
    محمد جماعت نیز با اشاره به اینکه نباید مسائل را یکسویه دید ، گفت : اگر فلان مربی معروف بددهنی می کند حاصل از خانواده ای است که در آن بوده و محیطی که در آن بزرگ شده است. اینها همگی به خانواده، اجتماع و محیط بزرگ شدن باز می گردد اما ما می توانیم آنها را تشدید کرده یا تخفیف بدهیم.
    وی با اشاره به دیدار استقلال و پرسپولیس گفت: در ده دقیقه پایانی این دیدار احساس می کنیم که جنگ جهانی شده است. نیروی انتظامی، ناجا و یگان های ویژه به دور زمین می آیند. مگر قرار است چه اتفاقی صورت بگیرد. به محض اینکه سوت پایان دیدار زده می شود ماموران ناجا با باتوم به مردم می زنند که ورزشگاه را ترک کنید. چه اشکالی دارد یک ساعت یا دو ساعت بیشتر در ورزشگاه بمانند؟ مگر قرار است چه اتفاقی رخ بدهد؟ ما می توانیم با یک رفتار درست ناهنجاری ها را کاهش بدهیم.جماعت به​عنوان راه حل پیشنهادی برای برون رفت از وضع موجود به واگذاری کار مردم به مردم تاکید کرد و گفت : اگر بتوان باشگاه ها را به مردم واگذار کرد حداقل این است که ما با یک نفر طرف هستیم. در کشورهای غربی مسئولان باشگاه ها مسائل مذهبی را چندان مورد توجه قرار نمی دهند، اما کشور ما یک کشور دینی و مذهبی است و ما مدعی مذهبی بودن هستیم و باید بسیاری از مسائل را رعایت کنیم.

/ 0 نظر / 23 بازدید